Vladimír 518

Vladimír 518 nazývaný též Gorilou, Architektem, X-kmenem. Rapper, výtvarník, legendární writer, autor scénografií a vydavatel. Obrovský umělec  tvořící napříč hudební a vizuální stránkou věci. Jeho jméno se stalo jedním z nejrespektovanějších pojmů na poli celé umělecké scény. V rámci labelu Bigg Boss vydal knihy 2666 Praha Odyssey, Kmeny a Kmeny 0, na kterých se výrazně podílel. Právě knižní zmapování různých subkultur, ať současných či sledovaných retrospektivním okem, projekt Kmeny, mu otevřela cestu ke spolupráci na televizním pořadu na motiv tohoto projektu, společně s Českou televizí. Mezi jeho další nehudební aktivity můžeme přiřadit spolupráci s experimentální skupinou TOW, která tvoří divadelní inscenace založené na synchronizaci zvuku, pohybu a světla. Dalším projektem je SPAM kombinující audio/video/laserovou projekci.

Začínal společně s Orionem jako člen PSH. Po dvou vydaných albech (Repertoár, 2001 a Rap’n’Roll, 2006) vydává v roce 2008 velmi úspěšnou desku Gorila vs. Architekt. Ta byla ukázkou jak vytříbeného hudebního vkusu, kdy použité beaty svěle doplňovali pečlivě sestavené texty, tak také krásnou ukázkou jeho výtvarné tvorby, kdy booklet desky a vizuální show použitá během křestu daly vzniknout něčemu, co můžeme zcela bez pochyb označit za naprosto zásadní zlom. Od vydání desky a jejího prvního představení začal vystupovat společně s Hugo Toxxxem. Hudební projev jim seděl dohromady stejně dobře, jako identicky spojenému OrionoviJamesem Colem. Spolupráce seděla natolik, že společná deska je dodnes velmi žádaná a konečně to vypadá, že se dřív nebo později dočkáme. Posledním počinem je album Idiot (2013), na kterém se nebál experimentovat napříč hudebními žánry a kromě klasické spopráce s Matějem Ruppertem a Romanem Holým, nahrával také s Michalem Kocábem a Jiřím Kornem.

Vladimír 518 je umělcem s velkým U, který již dnes patří mezi absolutní kapacity svého konání. Je jedině dobře, že se soustředí na projekty mimo hudební rámec a dokáže tak zejména mladým fanouškům přiblížit pro ně jinak nedosažitelné umělecké směry. Jeho jméno dokázalo vymanit spoustu lidí z předsudky svazujících názorů na grafitti a rap, které byly pro nezasvěcené považovány za projev chorého vandalství opřeného o jakýsi pokus o hudební žánr. Jeho příznačná polemika nad soubojem Gorily a Architekta, kdy spolu soupeří obrovský lidský potenciál se zbytky zvířecí nátury, kterou má každý člověk v sobě uchovanou, je krásným obrazem našeho neustálého zápasu nad naším vlastním zvěrstvem.

Lets get ready to rumble!

Facebook

Instagram